Замовити стенд Замовити квиток
ВЕРЕСЕНЬ
2024, КИЇВ

Вчені виростили пальми з давнього насіння часів царя Ірода

Команда ізраїльських вчених виростила кілька фінікових пальм, використовуючи насіння, яке пролежало в стародавніх руїнах у південній частині країни протягом двох тисячоліть, повідомляє наукове видання Science Advances.

Перший дослід із давнім насінням вчені зробили у 2005 році. Вони виростили рослину з насіння, знайденого у 1960-х роках у палаці Ірода Великого в Масаді. Після обробки розчином добрив і гормонів, одне зернятко проросло, хоча його вік був близько 1900 років. До 2015 року пальма виросла до 3 метрів. Фінікова пальма – дводомна рослина, у ней є чоловічі та жіночі екземпляри. Вирощена з давнього насіння пальма виявилася чоловічою, рослині дали ім’я Мафусаїл на честь біблійного праотця, який прославився своїм довголіттям. Пилок рослини використовували для запилення жіночих квіток сучасних пальм, проте вчені розуміли, що таким чином їм не вдасться відтворити стародавній сорт. І вони зробили другу спробу.

З кількох сотень насінин різного віку від IV століття до нашої ери до II століття нашої ери, виявлених в печерах між Мертвим морем та Іудейськими пагорбами, вчені відібрали 32 фінікові кісточки, які були придатні для пророщування.

В результаті проросло шість насінин. Важливо, що виросли як чоловічі, так і жіночі пальми, що дає можливість перехресного запилення. Після отримання розсади вчені змогли провести генетичний аналіз, який виявив різне походження рослин. Чим старіше було насіння, тим більше «східною» була їхня генетична структура.

ВСІ НОВИНИ