13-15 вересня
2022, КИЇВ, МВЦ
Замовити стенд Замовити квиток
Замовити стенд Замовити квиток
13-15 вересня
2022, КИЇВ, МВЦ

Огляд молочного ринку України. Аналітика (за даними Національної асоціації молочників України «Укрмолпром»)

На початку 2019 року все вказувало на те, що приріст виробництва молока промисловими підприємствами буде значним. Але з’явився непрогнозований фактор, який перекроїв сподівання — швидка імплементація ринку землі в Україні. Як наслідок:

– неефективні тваринницькі сільгосппідприємства, які не планують викуповувати землю під тваринництво і будуть концентрувати увагу на рослинництві, позбавляються худоби;

– ефективні підприємства, хоч і не всі, частково зменшили внутрішнє інвестування і акумулюють кошти під викуп тієї ж землі.

«Земельна реформа залишить свій слід у трансформації молочної галузі. Зараз він негативний, але через кілька років дозволить  «очиститись» — на ринку залишаться ті гравці, які вже зараз отримують прибутки, і ті, хто бажає розвиватися. Високі закупівельні ціни на сировину будуть також залучати в бізнес нових гравців — як внутрішніх, так і зовнішніх інвесторів. Тому в 2025—2030 роках однозначно прогнозуємо збільшення виробництва якісного молока і нової боротьби української молочки за експортні ринки», — вважає аналітик Максим Фастєєв.

Реалії Держстату України свідчать, що поголів’я корів молочного напряму і, відповідно, валове виробництво молока продовжують скорочуватися. Станом на 1 листопада 2019 року в молочній галузі тваринництва налічується 1 879 тис. корів, що на 95,6 тис. корів або на 4,8% менше, ніж торік на таку ж дату.

Виробництво молока у 2019 році вперше за роки незалежності України може опуститися нижче 10 мільйонів тонн – до 9,71 мільйона тонн, що на 3,5% менше, ніж у минулому році. Про це повідомила прес-служба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» з посиланням на прогнози провідного наукового співробітника відділу економіки аграрного виробництва і міжнародної інтеграції Ольгу Козак.

Також експерт спрогнозувала, що через скорочення виробництва переробні підприємства недоотримають у порівнянні з минулим роком до 10% молока. За словами Козак, ціни на молоко в січні-вересні поточного року зросли на 7,4% проти аналогічного періоду 2018 року їх ріст продовжиться і перевищуватиме світові ціни найближчим часом. Така тенденція буде зберігатися до кінця року. За таких умов, рентабельність виробництва молока на сільгосппідприємствах в 2019 році очікується на рівні 18-20%. За прогнозами експертів ННЦ «Інститут аграрної економіки», виробництво молока в Україні до 2030 року може скоротитися на 12,3% в порівнянні з 2018 роком і скласти 8,8 мільйона тонн.

Причина зростання дефіциту сировини на ринку ― попит продовжує домінувати над пропозицією. Дефіцит молока у переробці продовжує наростати через скорочення поголів’я дійних корів та сезонне зниження виробництва молока. Вартість молока на переробку зросла до рекордних показників. Українське молоко зараз навіть дорожче, ніж у європейських сусідів — Білорусії, Польщі і країн Прибалтики, і навіть за середню ціну в ЄС. Відповідно, ми спостерігаємо економічне обґрунтування зростання імпорту молочних товарів та непривабливість експорту.

ВСІ НОВИНИ