На початку 2019 року все вказувало на те, що приріст виробництва молока промисловими підприємствами буде значним. Але з’явився непрогнозований фактор, який перекроїв сподівання — швидка імплементація ринку землі в Україні. Як наслідок:
– неефективні тваринницькі сільгосппідприємства, які не планують викуповувати землю під тваринництво і будуть концентрувати увагу на рослинництві, позбавляються худоби;
– ефективні підприємства, хоч і не всі, частково зменшили внутрішнє інвестування і акумулюють кошти під викуп тієї ж землі.
«Земельна реформа залишить свій слід у трансформації молочної галузі. Зараз він негативний, але через кілька років дозволить «очиститись» — на ринку залишаться ті гравці, які вже зараз отримують прибутки, і ті, хто бажає розвиватися. Високі закупівельні ціни на сировину будуть також залучати в бізнес нових гравців — як внутрішніх, так і зовнішніх інвесторів. Тому в 2025—2030 роках однозначно прогнозуємо збільшення виробництва якісного молока і нової боротьби української молочки за експортні ринки», — вважає аналітик Максим Фастєєв.
Реалії Держстату України свідчать, що поголів’я корів молочного напряму і, відповідно, валове виробництво молока продовжують скорочуватися. Станом на 1 листопада 2019 року в молочній галузі тваринництва налічується 1 879 тис. корів, що на 95,6 тис. корів або на 4,8% менше, ніж торік на таку ж дату.
Виробництво молока у 2019 році вперше за роки незалежності України може опуститися нижче 10 мільйонів тонн – до 9,71 мільйона тонн, що на 3,5% менше, ніж у минулому році. Про це повідомила прес-служба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» з посиланням на прогнози провідного наукового співробітника відділу економіки аграрного виробництва і міжнародної інтеграції Ольгу Козак.
Також експерт спрогнозувала, що через скорочення виробництва переробні підприємства недоотримають у порівнянні з минулим роком до 10% молока. За словами Козак, ціни на молоко в січні-вересні поточного року зросли на 7,4% проти аналогічного періоду 2018 року їх ріст продовжиться і перевищуватиме світові ціни найближчим часом. Така тенденція буде зберігатися до кінця року. За таких умов, рентабельність виробництва молока на сільгосппідприємствах в 2019 році очікується на рівні 18-20%. За прогнозами експертів ННЦ «Інститут аграрної економіки», виробництво молока в Україні до 2030 року може скоротитися на 12,3% в порівнянні з 2018 роком і скласти 8,8 мільйона тонн.
Причина зростання дефіциту сировини на ринку ― попит продовжує домінувати над пропозицією. Дефіцит молока у переробці продовжує наростати через скорочення поголів’я дійних корів та сезонне зниження виробництва молока. Вартість молока на переробку зросла до рекордних показників. Українське молоко зараз навіть дорожче, ніж у європейських сусідів — Білорусії, Польщі і країн Прибалтики, і навіть за середню ціну в ЄС. Відповідно, ми спостерігаємо економічне обґрунтування зростання імпорту молочних товарів та непривабливість експорту.