М’ясо птиці будуть споживати більше, оскільки африканська чума свиней поширюється по всьому Китаю. На засіданні Міжнародної ради по птахівництву було заявлено, що в 2019 році загальне виробництво свинини в світі скоротиться, тоді м’ясо птиці візьме пальму першості.
Такі зміни обумовлено епідемією африканської чуми свиней (АЧС) у свинячому поголів’ї на 3 континентах і в 15 країнах. Очікується, що виробничі втрати в 2019 році складуть 14% світових поставок свинини, але можливо будуть зростати.
«Втрати свиней у Китаї через АЧС викличуть великі потрясіння на світових ринках м’яса», – сказала Christine McCracken, старший аналітик у Rabobank, – «а птах – це м’ясний білок, який поки виграє найбільше».
Спалахи АЧС руйнують свинарство, головним чином в східній півкулі, але найбільший вплив вони мають в Китаї, де вирощується майже половина свиней у світі. Поголів’я страждає від хвороби, яка призводить до 100-відсоткової смертності заражених тварин, для якої не існує вакцини.
Ця хвороба поширювалась у Росії та Східній Європі протягом декількох років, була виявлена у Китаї в серпні 2018 року і тепер поширюється в Південно-Східну Азію та В’єтнам (п’ятий у світі за обсягом виробник свинини).
«Китай виробляє 98% своєї свинини, тому прогнозоване 30-відсоткове скорочення поставок до кінця року призведе до скорочення загальних світових поставок м’яса у 2019 році», – підкреслила McCracken.
За словами McCracken найближчим часом світ не зможе заповнити дефіцит у поставках м’ясного білка, тому ціни будуть зростати.
Через втрати в зв’язку з АЧС, в Китаї очікується нестача м’ясних білків на 10%, але Китай може збільшити внутрішнє виробництво інших білків, таких як яйця, яловичина, морепродукти та птиця. Імпорт птиці у цьому плані найбільш перспективний.
https://www.poultryworld.net